Jak rozstać się z dzieckiem?

Jak rozstać się z dzieckiem?

Pierwsze dłuższe rozstanie może być dla bardzo trudne zarówno dla dziecka jak dla Ciebie. Ale jest przecież nieuniknione. Dlatego warto się do niego przygotować.

WPROWADŹ OPIEKUNKĘ
Przede wszystkim musisz oswoić swoje dziecko z osobą, pod opieką której je zostawiasz. Jeśli jest to bliska Ci osoba, zadanie powinno być proste. Większy problem pojawia się, gdy maluchem ma zająć się obca osoba. Należy zadbać o to, by wprowadzanie jej w życie dziecka przebiegało stopniowo.

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Oswój malucha z obecnością niani. Jeśli to możliwe, zadbaj o to, by opiekunka pojawiała się w Twoim domu już na kilka dni przed Twoim planowanym wyjściem. Dzięki temu oboje lepiej ją poznacie.
  • Pozwól niani jak najlepiej poznać Twój dom. Przekaż jej wszystkie szczegóły „techniczne” – pokaż, gdzie leżą pieluszki i kosmetyki, jak działają sprzęty w kuchni. Spróbuj zaznajomić ją także z najbliższą okolicą – gdzie jest najbliższy plac zabaw, park, a dokąd lepiej nie chodzić.
  • Przekaż niani część obowiązków. Będąc w domu razem z opiekunką, pozwól jej robić wszystko, co później będzie wykonywać podczas Twojej nieobecności. Dzięki temu będziesz mieć okazję upewnić się, że jest to właściwa osoba.
  • Pokaż dziecku, że lubisz opiekunkę. Maluszek powinien zobaczyć Was razem. Dzięki temu szybko zaakceptuje nową ciocię i poczuje się pewnie, gdy zostanie z nią sam na sam.
TRENUJ ROZSTANIE

Zacznij od krótkich wyjść, najlepiej kilkunastominutowych. Stopniowo rozciągaj je do paru godzin. Dziecko szybko nauczy się, co oznacza Twoje szykowanie się przed lustrem i choć początkowo może protestować, przyzwyczai się do tego, że chociaż znikasz, to zawsze wracasz.

Pamiętaj, by przed każdym wyjściem pożegnać się z dzieckiem i dać mu do zrozumienia, że wrócisz. Starszemu dziecku warto dokładnie podać porę, kiedy znowu będzie mogło Cię zobaczyć (np. po obiedzie lub po spacerze). Zrób wszystko, by dotrzymać słowa. Dzięki temu zbudujesz w dziecku ufność, która przyczyni się do poczucia bezpieczeństwa.

Comments are closed.